neljapäev, 9. veebruar 2017

Nädalakiri Mesilane 2/4
Nädalakiri MESILANE 2/4
Peapilt
Pildid Päikesest erinevates spektri piirkondades. Iga pildi juures on märgitud lainepikkus, mis on selle pildi saamiseks Päikese elektromagnetkiirgusest välja valitud. Vaid üks neist on nähtavas piirkonnas (keskel paremal, see kõige igavam). Hea meeles pidada, kui mõnele sellisele kaunilt valevärvides pildile satume.

Päike tuli meelde, kuna astrofüüsikud pakkusid välja seletuse, miks Päikese ca 70km paksune pealiskiht pöörleb aeglasemalt, kui sisemus. Uus mudel ütleb, et põhjuseks võivad olla Päikese kiiratava valguse osakesed (footonid), mis tekivad Päikese tihedamas sisemuses ning mis interakteeruvad Päikese pinnakihi plasmaga. Üsna sama, mis juhtub piruetti tegeva iluuisutajaga, kui ta käed välja sirutab.
Hea kogemus
Koolis me ju õpime, kuidas punktvalgusallikas valgust kiirgab, kuidas valguskiired nõgusal peeglil peegelduvad, kuidas valgus murdub, kuidas töötab fotoaparaat. Mitut tõeliselt efektset katset me teame, kus see põhikooli füüsika töötab? Nn Schliereni optika (ka varjuteatriks nimetatud) on üks selline. Allpool on video, põgusa seletuse leiab siit.
Hea kogemus
Varjuteater Harvardi Ülikooli demokatsena.
Lugemissoovitus

lugemissoovitus
Väike, aga võimas.

Kalle Olli räägib planktonist. Kirjatükk pärineb ajakirjast Sirp. Oleme koos autoriga lisanud hulga pildimaterjali. Aeg hakata suviseks sinivetikate hooajaks taustateadmisi koguma.

Lugema ...
Midagi katsetamiseks

Potential Kinetic Energy Investigation /// Homemade Science with Bruce Yeany
Veel üks Bruce Yeany suurepärane katseseeria. Kui kaldpinnalt alla veereva kuuli kiiruse mõõtmiseks on mitmesuguseid kohmakaid ja/või kalleid meetodeid, siis Bruce pakub oma, mis on ülimalt elegantne oma lihtsuses. Hämmastaval kombel avaneb siit terve rida uurimisküsimusi.
Anname au

viimane veerg
Mesilane on Teaduskeskus AHHAA tegevustega ikka kursis olnud, nii et viimatisel külaskäigul ei osanud me eriti midagi loota või karta. Võta näpust ... Julgeme arvata, et AHHAA tänane seis on läbi aegade parim, andes oma ühtlaselt kõrge kvaliteedi ja tasemega silmad ette ka enamusele sellest, mis me laias maailmas näinud oleme. Soovitame!
 
Kontakt: Kaido Reivelt opik@fyysika.ee, +372 5143349
Copyright ©  2017 Eesti Füüsika Selts, Tartu Ülikooli koolifüüsika keskus
Kõik Mesilase materjalid on leitavad veebiõpikus
õpik.füüsika.ee
Mesilase 2015/2016 aasta arhiiv
update your preferences  unsubscribe from this list--
Kristel Tereping
Palivere Põhikool
sekretär

Kommentaare ei ole: