reede, 17. veebruar 2017

Nädalakiri Mesilane 2/5
Nädalakiri MESILANE 2/5
Peapilt
Üksik ülikõrge energiaga (1TeV) prooton tekitab Maa atmosfääris sellise osakeste laviini. Arvutisimulatsioonist saadud pildil on roheliste joontega tähistatud gammakiirgus, punased jooned on müüonid, sinakad on prootonid ja elektronid, valged on piionid, kollased neutronid. Paremas alumises nurgas on 8*8km tükk Chicagost, mastaabi hindamiseks. Laviini kõrgus atmosfääris on 20km.
Lugemissoovitus

lugemissoovitus
Grafeenist tehisnina

Kaasaskantavad nutiseadmed võiks sisaldada õhu saastegaaside ja peenosakeste sensoreid. Miks see nii ei ole? Kas on lootust, et tulevikus saab nii olema? TÜ füüsika instituudi vanemteadur Raivo Jaaniso räägib ajakirja Horisont 6/2016 kaaneloos oma uurimistööst.

Lugema ...
Midagi katsetamiseks

Fan Cart - Blowing into your own Sail // Homemade Science with Bruce Yeany
Me tõesti soovitame ka see video ära vaadata. Newtoni kolmas seadus ja küsimus, kas ise purjekal istudes saab purje puhudes edasi liikuda. Vastus võib teid üllatada!
Puudutab ka meid
Videos on näha erinevus kosmilist kiirgust nähtavaks tegeva mullikambri töös merepinnal ja 2877 m kõrgusel, Pic du Midi Observatooriumis. Sellisel kõrgusel esineb umbes 10 korda rohkem neutroneid, elektrone ja positrone. Kasutatakse Phywe PJ45 mullikambrit, mille mõõtmed on 45x45 cm. Sarnane seade on olemas ka Teaduskeskuses AHHAA, otsige järgmisel korral üles!
Kosmilised kiired ilmuvad teleskoobi piltidel väikeste teravate täppidena (vt vasakpoolset pilti) ja vahel ka pikemate joontena (seesama pilt alumises vasakus nurgas). Lihtsalt säriaeg peab olema piisavalt pikk. Pange tähele, et tõelised tähed on sellel pildil välja venitatud ja palju suuremad. Paremal näeme, kuidas sama pilt näeks välja suuremate pikslitega CCD-ga teleskoobis. Mitmedki kosmiliste kiirte tekitatud laigud on nüüd väga sarnased nendega, mis tekitatud tähtede poolt.
Kontakt: Kaido Reivelt opik@fyysika.ee, +372 5143349
Copyright ©  2017 Eesti Füüsika Selts, Tartu Ülikooli koolifüüsika keskus
Kõik Mesilase materjalid on leitavad veebiõpikus
õpik.füüsika.ee
Mesilase 2015/2016 aasta arhiiv
update your preferences  unsubscribe from this list--
Kristel Tereping
Palivere Põhikool
sekretär

Kommentaare ei ole: