esmaspäev, 24. aprill 2017

Fwd: Nädalakiri Mesilane 2/11


Nädalakiri MESILANE 2/11
Puhu seebimull. Tee see katki. Pildista. Juba hakkaski põnev.
Mullid

lugemissoovitus
Vee keetmine

Miks tekivad vett kastrulis keetes mullid juba ammu enne keemistemperatuuri saavutamist? Miks muutub keemise hääl kõige tugevamaks vahetult enne seda, kui vesi mulinal keema hakkab? Lühidalt – kuidas hakkab vesi pliidil kuumutades keema? .

Lugema
lugemissoovitus
Antimullid

Antimullid on õhuga täidetud kerajad kapslid, mida täidab vesi ja mille mõlemat pinda katavad vee ja seebi molekulid. Et antimullid koosnevad peaaegu üleni veest, puudub neil tavalisele mullile omane ujuvus.

Lugema
lugemissoovitus
Vahuvein tunnelis

1827. aasta novembri lõpus valmis Londonis Thamesi jõe alla rajatud tunnel ja võimukandjad läksid seda tunnelisse tähistama. Rõhu all olevast tunnelist väljudes tundsid nad suurt ebamugavust. Mis oli valesti?

Lugema
Tasub proovida
Väga suur seebimull
Niimoodi saab teha eriti suuri seebimulle. Oli jahe, õrnalt tuuline ilm, nii et asi õnnestus kuidagi eriti hästi. Mullide tegemiseks kinnitasime ca 2m pika käsitsi punutud nööri kahe pulga külge, nii et pulki hoides moodustub suur aas. Nööri alumisse serva on raskuseks kinnitatud raudseib. Mullivedeliku retsepti saad lugeda SIIT.
Kes veel ei teadnud: mullid ei lähe katki, kui neid puudutada millegagi, mis ka ise on seebikilega kaetud. Saab kõrrega mulle täis puhuda, puhuda ühe mulli teise sisse või pista näpp läbi mulli. Videos on ka üks veider hetk kus seebivedeliku tilk kukub läbi seebimulli.
Kontakt: Kaido Reivelt opik@fyysika.ee, +372 5143349
Eesti Füüsika Selts, Tartu Ülikooli koolifüüsika keskus
Kõik Mesilase materjalid on leitavad veebiõpikus
õpik.füüsika.ee
Mesilase 2015/2016 aasta arhiiv
update your preferences  unsubscribe from this list

Kommentaare ei ole: