teisipäev, 9. mai 2017

Nädakiri Mesilane 2/13


Nädalakiri MESILANE 2/13
sipelgad
Sipelgad kannavad midagi suurt ja söödavat. Kas nad teevad koostööd või segavad üksteist? Sest kui kakskümmend meest tõstavad midagi väga rasket üles ja siis üks lükkab seda vastutustundetult, siis arvatavasti kõik üheksateist koperdavad selles suunas. Kes teab täpsemalt võiks ka meile teada anda. Pilt ise meenutab seda, mis toimub Browni osakestega Browni liikumises.
Browni osakesed ja Browni liikumine

lugemissoovitus
Browni liikumine vääriks omaette lugu. Tuleb välja, et Browni liikumise jälgimine oli esimene katse, mille kaudu oli võimalik tõestada aatomite ja molekulide olemasolu (vt näiteks seda artiklit). Ja Browni liikumisele andis füüsikalise selgituse Albert Einstein, see on ühtlasi tema enim tsiteeritud artikkel üldse. Ja Robert Brown ei olnud üldse esimene, kes Browni liikumist jälgis.
Teeme siinkohal vaid esimese sammu ja vaatame seda katset. Videojuhis allpool. Soovitame soojalt ise järele proovida!
Niimoodi ma nägin Browni liikumist
Niisiis, Browni liikumine. Vaja läheb koolimikroskoopi, joonlauda, laserpointerit, isoleeri, klaasist küvetti (kasutasime Vernieri spektromeetri jaoks müüdavaid), kääre, tikku, pesulõksu. Natuke aega harjutamiseks.
Gaas, vedelik, tahkis

On kuri kahtlus, et Browni osakeste Browni liikumine aetakse tihti segi aatomite ja molekulide soojusliikumisega. Browni osakeste läbimõõt on mõned mikromeetrid ja nad koosnevad paljudes aatomitest või molekulidest. Ja liiguvad nad sellepärast, et aatomid ja molekulid pommitavad neid erinevatelt külgedelt erineva intensiivsusega.

Alljärgnevalt pakume kolme simulatsiooni, mis lubavad näitlikustada aatomite ja molekulide soojusliikumist gaasides, vedelikes ja tahkistes. (Jah, concord.org simulatsioonide tõlkimine on jätkuvalt plaanis)
Gaasides on molekulide vaba tee pikkused võrreldes molekulide mõõtmetega suured. Molekulide põrkudes muudavad suunda. Üksteisele lähedal paiknevate molekulide vahel mõjuvad ka tõmbejõud (Vand der Waalsi jõud), mille mõjul nad üksteise külge kleepuvad.
Vedelikes on molekulidel liikumisks palju suurem vabadus kui tahkistes, samas palju väiksem kui gaasides. Molekulide vahel mõjub tõmbejõud, mida nimetatakse kohesioonijõuks.
Molekulide liikumine tahkistes. Pange tähele, et isegi tahkistes ei ole molekulide liikumine ühtlane.
Veidi Päikesest ja valgusest
lugemissoovitus
Täpikeste mustrid

Pindadel, mida valgustab hele päikesevalgus, võib näha teralist mustrit (täpikestest koosnevat mustrit), mis koosneb heledatest ja tumedatest punktidest. Tihti võivad sellel mustril olla eredad värvid.

Alljärgnevas Loos ei saa mööda ka Browni liikumisest.

Suvi on tulemas, otsival silmal on, mida otsida.

Lugema ...
 
Kontakt: Kaido Reivelt opik@fyysika.ee, +372 5143349
Eesti Füüsika Selts, Tartu Ülikooli koolifüüsika keskus
Kõik Mesilase materjalid on leitavad veebiõpikus
õpik.füüsika.ee
Mesilase 2015/2016 aasta arhiiv
update your preferences  unsubscribe from this list--
Kristel Tereping
Palivere Põhikool
sekretär

Kommentaare ei ole: