reede, 19. mai 2017

Nädalakiri Mesilane 2/14


Nädalakiri MESILANE 2/14
peapilt
Linnutee näib küljelt vaadatuna üsna lame. Gammakiirgus joonistab välja hoopis teistsuguse pildi - meie galaktika on kui tohutu liivakell. Neid, 23 valgusaasta kõrguseid struktuure nimetatakse Fermi mullideks ning nad saavad alguse meie galaktika keskosas oleva massiivsest mustast august. Nüüd on teadlased kindlaks teinud aja, millal toimus sündmus, mis pani Fermi mullid kerkima. See oli 6-9 miljonit aastat tagasi.
Kole huvitav lugu

lugemissoovitus
Gammakiirguse sähvatused - surmaoht tsivilisatsiooni kohal

Lugu pärineb 1998.a. aastast, aga räägib ka täna asjakohase loo gammakiirguse sähvatuste avastamisest ja nende uurimisest. Selge see, et sellel sajandil on gammakiirgust mõõtvaid satelliite juurde tulnud (ja ka läinud), kõige ägedamat neist mainitakse ka allpool. Muide, loo pealkiri ei ole kunstiline liialdus.

Lugema ...
Gammakiirguse teleskoop näeb

lugemissoovitus
Allpool on pilt, mille sarnaseid te arvatavasti varemgi näinud olete.  See konkreetne pärineb Fermi gammakiirguse kosmoseteleskoobist (vt pilt paremal) ning videos on näha, kuidas Fermi mullid ilmuvad pärast mitmeastmelist andmetöötlust. Alumisest pildist aru saamiseks võrrelge seda ülemisega!
Kuidas Fermi mullid end andmetöötluses ilmutavad. Horisontaalne hele ala tähistab Linnutee tasandit.
Must auk?
lugemissoovitus
Linnutee keskmes on must auk?

Natuke Linnutee keskpunktist eemal on täht, mida tuntakse nime all S2 ja mis liigub mööda elliptilist orbiiti perioodiga 17 aastat. Selge see, et täht ei saa niimoodi liikuda, kui läheduses ei oleks mõnd massiivset objekti. Kuna näha ei ole seal midagi, siis arvatakse, et tegemist on musta auguga - objektiga, mille gravitatsiooniväli on nii tugev, et sellest eemale ei pääse isegi valgus.
Videos suurendatakse sisse Linnutee keskpunkt, nii et on näha tähe S2 liikumine. Selles videos on S2 liikumine paremini markeeritud, koos vearistidega.
Proovi järele!
lugemissoovitus
Päikese läbimõõdu määramine

Gammakiirgusega kodus eksperimente teha ei ole võimalik. Sestap soovitame tegevust, mis meelitab uksest välja astuma. Mõõdame ära, kui suur see meie täht ikkagi on.

Lugema ...
 
Kontakt: Kaido Reivelt opik@fyysika.ee, +372 5143349
Eesti Füüsika Selts, Tartu Ülikooli koolifüüsika keskus
Kõik Mesilase materjalid on leitavad veebiõpikus
õpik.füüsika.ee
Mesilase 2015/2016 aasta arhiiv
update your preferences  unsubscribe from this list--
Kristel Tereping
Palivere Põhikool
sekretär

Kommentaare ei ole: